Kondromalazi Patella
Kondromalazi patella nedir?

“Koşucu diz” olarak da bilinen kondromalazi patella, patella (dizkapağı) altındaki kıkırdağın bozulduğu ve yumuşadığı bir durumdur. Bu durum genç, atletik bireylerde yaygındır, ancak diz artriti olan yaşlı yetişkinlerde de ortaya çıkabilir.

Kondromalazi genellikle sporda aşırı kullanım yaralanması olarak görülür ve bazen antrenmandan birkaç gün izin almak iyi sonuçlar verebilir. Diğer durumlarda, yanlış diz hizalaması nedendir ve sadece dinlenmek rahatlama sağlamaz. Koşucu dizinin belirtileri diz ağrısı ve dizde sürtünme hissidir.

Kondromalazi patellanın nedeni nedir?

Diz kapağınız normalde diz ekleminizin önünde bulunur. Dizinizi büktüğünüzde, diz kapağınızın arka kısmı dizindeki femur veya uyluk kemiğinin kıkırdağı üzerinde kayar. Tendonlar ve bağlar diz kapağınızı büzülme kemiğinize ve uyluk kasınıza bağlar. Bu bileşenlerden herhangi biri düzgün hareket etmediğinde, diz kapağınızın uyluk kemiğinize sürtünmesine neden olabilir. Bu anormal sürtünme patellada bozulmaya yol açarak kondromalazi patella veya koşucu dizine neden olabilir.

Diz kapağı hareketinin yanlış olması aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

* Konjenital bir durum nedeniyle zayıf hizalama
* Zayıf hamstringler ve kuadrisepsler (sırasıyla uyluklarınızın arkasındaki ve önündeki kaslar)
* Addüktörler ve abdüktörler arasındaki kas dengesizliği (uyluklarınızın dışındaki ve içindeki kaslar)
* Koşma, kayak yapma veya atlama gibi diz eklemlerinizde tekrarlanan stres
* Diz kapağınıza doğrudan darbe veya travma

Kimler kondromalazi patella riski altındadır?

Kondromalazi patella geliştirme riskinizi artırabilecek çeşitli faktörler vardır.

Yaş :Ergenler ve genç yetişkinler bu durum için yüksek risk altındadır. Büyüme atakları sırasında, kaslar ve kemikler hızla gelişir, bu da kısa süreli kas dengesizliklerine katkıda bulunabilir.

Cinsiyet: Kadınların genellikle erkeklerden daha az kas kütlesine sahip oldukları için koşucu dizini geliştirme olasılığı erkeklerden daha fazladır. Bu, diz üzerinde anormal diz pozisyonunun yanı sıra daha fazla yanal (yan) basınca neden olabilir.

Düz Taban Olmak:
Düz tabanlık diz eklemlerine daha fazla stres verebilir.

Önceki yaralanmalar: Dizkapağında çıkık gibi daha önce meydana gelen bir yaralanma, koşucu dizini geliştirme riskinizi artırabilir.

Yüksek aktivite seviyesi : Yüksek aktivite seviyeniz varsa veya diz eklemleriniz üzerinde baskı yapan sık egzersizler yaparsanız, bu, diz problemleri riskini artırabilir.

Artrit: Koşucu dizi ayrıca eklem ve dokuda iltihaplanmaya neden olan bir durum olan artrit belirtisi olabilir. Enflamasyon, diz kapağının düzgün çalışmasını engelleyebilir.

Kondromalazi patella’nın belirtileri nelerdir?

Kondromalazi patella tipik olarak patellofemoral ağrı olarak bilinen diz bölgesinde ağrı olarak görülür. Ağrı uzun süre oturduktan sonra veya dizlerinize uzun süre ayakta durma veya egzersiz yapma gibi aşırı baskı uygulayan aktiviteler sırasında kötüleşebilir.

Dereceler

Koşucu dizinin şiddetini belirten, sınıf 1 ila 4 arasında değişen dört sınıf vardır. Derece 1 en az şiddetlidir, derece 4 en büyük şiddeti gösterir.

  • Derece 1 şiddeti diz bölgesindeki kıkırdağın yumuşamasını gösterir.
  • Derece 2, kıkırdağın anormal yüzey özellikleri ile birlikte yumuşamasını gösterir. Bu genellikle doku erozyonunun başlangıcını gösterir.
  • Derece 3, dokuda aktif bozulma ile kıkırdağın incelmesini gösterir.
  • Derece 4, en şiddetli derece, kıkırdağın önemli bir kısmı bozulmuş kemiğin maruz kaldığını gösterir. Kemik maruziyeti, dizde kemik-kemiğe sürtünmesinin muhtemel olduğu anlamına gelir.

Kondromalazi patella tedavisi:

Tedavinin amacı diz kapağınız ve ekleminiz üzerindeki baskıyı azaltmaktır. Eklemin istirahat edilmesi, stabilize edilmesi ve buz tedavisi ilk tedaviyi oluşturur. Koşucu dizine neden olan kıkırdak hasarı genellikle dinlenerek kendini onarabilir.

Doktorunuz eklem çevresindeki iltihabı azaltmak için ilaç tedavisi uyguluyabilir. Şişme, hassasiyet ve ağrı devam ederse, aşağıdaki tedavi seçenekleri araştırılabilir.

Fizik Tedavi

Kuadrisepsleri, hamstringleri, addüktörleri ve abdüktörleri güçlendirmeye odaklanan fizik tedavi, kas gücünüzü ve dengenizi geliştirmeye yardımcı olabilir. Kas dengesi dizin yanlış hizalanmasını önlemeye yardımcı olur.

Genellikle yüzme veya sabit bir bisiklet sürme gibi ağırlık taşımayan egzersizler önerilir. Ek olarak, kaslarınızı sıkılaştırmayı ve serbest bırakmayı içeren izometrik egzersizler kas kütlesinin korunmasına yardımcı olabilir.

Cerrahi

Eklemi incelemek ve dizde yanlış hizalanma olup olmadığını belirlemek için artroskopik cerrahi gerekebilir. Bu ameliyat, küçük bir insizyonla ekleminize bir kamera yerleştirmeyi içerir. Cerrahi bir prosedür sorunu çözebilir. Yaygın bir prosedür yanal tahliyedir. Bu işlem, gerginliği gidermek ve daha fazla harekete izin vermek için bazı bağlarınızın kesilmesini içerir.

Diğer cerrahi seçenekler diz kapağının arkasını düzeltmeyi, kıkırdak grefti implante etmeyi veya uyluk kasının yerleştirilmesini içerebilir.

Daha Fazla Bilgi İçin