Menisküs Yırtığı

Menisküs yırtığı en sık görülen diz yaralanmalarından biridir. Dizinizi zorla bükmenize veya döndürmenize neden olan herhangi bir aktivite, özellikle de tüm ağırlığınızla dizinize yüklenmeniz, yırtılmış bir menisküse yol açabilir.

Dizde iki menisküs vardır, medial (iç) ve lateral (dış) menisküs. Kıkırdağın bu c-şekilli “yastıkları”, eklem kıkırdağını, kemiklerin astarını, hareket sırasında birbirlerine karşı kolayca kaymalarını sağlayan korumaya yardımcı olur. Bu yapılar aynı zamanda yükü diz boyunca dağıtan amortisörler görevi görür.

Bazı menisküs yaralanmaları dinlenme, fizik tedavi ve aktivite modifikasyonu ile cerrahi olmayan şekilde tedavi edilebilir. Bununla birlikte, genç ve aktif bir insanda, yırtılmış bir menisküsün cerrahi onarımını geciktirmek, dizde kalıcı kararsızlık, şişme ve ağrı ile sonuçlanır ve aynı zamanda astar eklem kıkırdağının aşamalı aşınması için zemin hazırlar. Bu, diz replasman cerrahisi dahil olmak üzere düzeltici cerrahi gerektirebilecek dejeneratif artrit ile sonuçlanır.

Menisküs Yırtığı Belirtileri

Menisküs yırtığında, dizinizde aşağıdaki belirtiler ve semptomlar olabilir:

* Şişme veya sertlik
* Ağrı, özellikle dizinizi döndürürken
* Dizinizi tamamen düzleştirme zorluğu
* Hareket ettirmeye çalıştığınızda dizinizin yerinde kilitli olduğunu hissetmek

Nedenler

Yırtık bir menisküs, agresif pivotlama veya ani durma ve dönüşler gibi dizinizi zorla döndürmenize veya döndürmenize neden olan herhangi bir aktiviteden kaynaklanabilir. Diz çökmek, derin çömelmek veya ağır bir şeyi kaldırmak bazen yırtılmış bir menisküse neden olabilir.

Yaşlı erişkinlerde, dizdeki dejeneratif değişiklikler, travması az olan veya hiç olmayan yırtılmış bir menisküse yol açabilir.