PRP Tedavisi

Trombosit Zengin Plazma (PRP) Tedavisi

Trombosit bakımından zengin plazma terapisi, sporcular tarafından yaralanmadan kurtulmalarına yardımcı olması için sıklıkla tercih edilmektedir.

Saç büyümesini teşvik etmekten yumuşak doku iyileşmesini teşvik etmeye kadar çeşitli nedenlerden dolayı trombosit bakımından zengin plazma terapisi PRP enjeksiyonlarını kullanılmaktadır.

Doktorlar PRP’yi iyileşmeyi teşvik etmek ve iltihaplanmayı azaltmak için kullanırlar.

Trombositler, vücutta oynayacakları çeşitli rollere sahip kan hücreleridir.

Bunlardan biri, kanın pıhtılaşmasını teşvik etmektir, böylece bir kişi yarlandığında aşırı kanamayı engeller.

Bir diğeri kanda yaraların iyileşmesine yardımcı olan proteinler içermesidir.
Yüksek trombosit konsantrasyonları içeren iltihaplanma bölgelerine veya doku hasarına enjekte ederek, yaraların iyileşmesini teşvik eder.

Tedavi edilen kişiden küçük bir kan örneği alınır ve yüksek hızda dönen bir santrifüj veya başka bir özel cihaza konur. Bu işlem trombositleri diğer kan bileşenlerinden ayırır. Trombositlerin konsantrasyonu daha sonra tedavi edilmesi gereken kişinin vücudunun bölgesine enjekte edilir.

Enjeksiyon, tedavi edilmemiş kandan 5 ila 10 kat daha fazla olabilen yüksek bir trombosit konsantrasyonu içerdiğinden, trombositler iyileşmeyi hızlandırır.

PRP tedavisi nerelerde kullanılır?

Kronik Tendon Yaralanmaları
Halen bildirilen araştırma çalışmalarına göre, PRP, kronik tendon yaralanmalarının, özellikle tenisçi dirseğinin tedavisinde, dirsek dışındaki tendonların yaralanmasında etkilidir.

Diğer kronik Aşil tendonitleri veya dizdeki patellar tendonların iltihabı gibi durumlarda kullanılmaktadır.

Akut Ligament ve Kas Yaralanmaları
PRP tedavisinin yoğun kullanıldığı alan, ligament ve kas yaralanmaları gibi akut spor yaralanmalarının tedavisi ile ilgilidir. PRP, profesyonel sporcularda uyluk ve diz burkulmalarında kas çekilmesi gibi genel spor sakatlıkları tedavisinde kullanılır.

Ameliyat Sonrası
PRP dokuların iyileşmesine yardımcı olmak için belirli ameliyat türleri sırasında kullanılmaktadır.Omuz cerrahisinde yırtık rotator manşet tendonlarının tamirinde, yırtık diz bağlarını, özellikle ön çapraz bağları (ACL) onarmak için yapılan ameliyat PRP’nin uygulandığı alanlardır.

Diz Artrit
PRP artrit diz tedavisinde de uygulanmaktadır.

Kırıklar
PRP kırık kemiklerin iyileşmesini hızlandırmak amacıyla kullanılmaktadır.

Kireçlenme
Erken dejenerasyonu olan ve osteoartrit
gelişen diz ve kalçlarda PRP uygulaması ile hasta şikayetlerinde azalma sağlamaktadır.

Saç Dökülmesi
Saç dökülmesi için PRP (trombosit bakımından zengin plazma) tedavisi, kişinin kanının alındığı, işlendiği ve daha sonra saç derisine enjekte edildiği üç aşamalı bir tıbbi tedavidir.

PRP enjeksiyonlarının doğal saç büyümesini tetiklediğini ve saç folikülüne kan tedarikini artırarak ve saç milinin kalınlığını artırmaktadır.

Daha Fazla Bilgi İçin