Diz ekleminde veya çevresinde aşırı sıvı biriktiğinde diz şişmesi oluşur. Doktorunuz bu durumu diz ekleminizde bir efüzyon olarak adlandırabilir.

Şişmiş bir diz travma, aşırı kullanım yaralanmaları veya altta yatan bir hastalık sonucu olabilir. Şişliğin nedenini belirlemek için, enfeksiyon, hastalık veya yaralanmayı test etmek için doktorunuzun bir sıvı örneği alması gerekebilir.

Sıvının bir kısmının çıkarılması şişlik ile ilişkili ağrıyı ve sertliği azaltmaya yardımcı olur. Doktorunuz şişmiş dizinizin altta yatan nedenini belirlediğinde, uygun tedavi başlayabilir.

Diz Şişmesi Belirtileri

Belirti ve semptomlar tipik olarak şunları içerir:

Şişme : Diz kapağınızın etrafındaki cilt, özellikle etkilenen diz ile normal dizini karşılaştırdığınızda belirgin bir şekilde şişebilir.
Sertlik :  Diz ekleminiz aşırı sıvı içerdiğinde bacağınızı tamamen bükemeyebilir veya düzeltemeyebilirsiniz.
Ağrı :  Sıvı birikiminin nedenine bağlı olarak, diz çok ağrılı olabilir.

Nedenler

Travmatik yaralanmalardan hastalıklara ve diğer koşullara kadar birçok sorun türü şişmiş bir dize neden olabilir.

Yaralanmalar

Dizinizin herhangi bir yerinde hasar olması, fazla eklem sıvısının birikmesine neden olabilir. Diz eklemi içinde ve çevresinde sıvı birikmesine neden olabilecek yaralanmalar şunlardır:

* Yırtık bağ, özellikle ön çapraz bağ (ACL)
* Kıkırdak (menisküs) yırtığı
* Aşırı kullanımdan kaynaklanan tahriş
* Kırık kemikler

Hastalıklar ve koşullar

Diz eklemi içinde ve çevresinde sıvı birikmesine neden olabilecek altta yatan hastalıklar ve durumlar şunlardır:

* Kireçlenme
* Romatoid artrit
* Enfeksiyon
* Gut
* Psödogut
* Bursan iltihaplanması
* Kistler
* Tümörler

Risk faktörleri

Yaş: Artrit ile ilişkili şişmiş bir diz geliştirme olasılığınız yaşlandıkça artar.
Spor Dalları: Basketbol gibi diz bükmeyi içeren sporlara katılan insanların şişmeye neden olan diz yaralanmaları yaşama olasılığı daha yüksektir.
Obezite: Aşırı kilo, diz eklemine stres ekler, dokuya ve eklem aşırı yüklenmesine ve diz dejenerasyonuna neden olarak şişmiş bir dize yol açabilir. Obezite, diz şişmesinin daha sık nedenlerinden biri olan osteoartrit riskinizi artırır.

Komplikasyonlar

Şişmiş diz komplikasyonları şunları içerebilir:

Kas kaybı: Dizdeki sıvı kaslarınızın çalışmasına zarar verebilir ve uyluk kaslarının zayıflamasına ve atrofisine neden olabilir.
Sıvı dolu kese (Baker kisti): Dizinizde sıvı birikmesi, dizinizin arkasında bir Baker kisti oluşmasına neden olabilir. Şişmiş bir Baker kisti ağrılı olabilir, ancak genellikle buz tedavisi ve bandajlama ile düzelir. Şişme şiddetli ise, sıvıyı çıkarmanız gerekebilir (kist aspirasyonu).

Tedavi

Tedavi, şişmiş diz nedenine, şiddetine ve tıbbi geçmişinize bağlı olarak değişir. Tedavi genellikle ağrı kesici ilaç ve sıvıyı diz ekleminden çıkarmak için prosedürleri içerir.

İlaçla Tedavi:

Reçetesiz ağrı kesiciler yeterli değilse, doktorunuz oral ağrı kesici ilaç reçete edebilir. Diğer steroid türleri doğrudan diz ekleminize enjekte edilebilir.

Cerrahi ve diğer prosedürler:

Şişmiş bir dizin altta yatan nedenini tedavi etmek gerekebilir:

Artrosentez: Dizden sıvının alınması eklem üzerindeki baskıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Eklem sıvısını aspire ettikten sonra, doktorunuz iltihabı tedavi etmek için eklem içine bir kortikosteroid enjekte edebilir.
Artroskopi: Işıklı bir tüp (artroskop) diz ekleminize küçük bir kesi yoluyla sokulur. Artroskopa bağlı araçlar gevşek dokuyu kaldırabilir veya dizinizdeki hasarı onarabilir.
Diz Protezi: Diz ekleminizdeki ağırlık tahammül edilemez hale gelirse, diz protezi ameliyatına ihtiyacınız olabilir.