Diz Kireçlenmesi

Diz kapağı kireçlenmesi , patellafemoral ekleminizin kıkırdağının yavaş yavaş yıpranıp eklemlerde hasar oluşması sonucu ortaya çıkar.

Diz kapağı kireçlenmeniz, yük dağılımı ve biyomekanikteki değişime bağlı olarak kemik eklemleriniz de diz ekleminizin içinde ve çevresinde gelişir.

Dizinizde, diz artritinden etkilenebilecek iki eklem vardır: tibiofemoral eklem – uyluk kemiğiniz (femur) ile alt bacağınız (tibia) ve patellofemoral eklem (eklem kemiği ile femurun kendisi arasındaki eklem) .

Diz Kapağı Kirçelenmesi Sebepleri Nelerdir?

Yaş : Yaşlandıkça, eklem yüzeylerinin, özellikle alt bacağın ana ağırlık taşıyan eklemlerini “aşınması” normaldir. Eklem kıkırdağının kendini onarma kabiliyeti de yaşlandıkça azalır.

Ağırlık: Kilonuz, alt ekstremizdeki eklemlerin yüklenme miktarını doğrudan etkileyecektir.

Diz Eklem Hasarı: Dizinizde meydana gelen bir yaralanma, diz ekleminizin biyomekaniğini değiştirebilir. Bu, günlük görevlerde diz boyunca anormal bir yük dağılımına yol açar.

Genetik: Artiküler diz kıkırdağınızı üreten gen bazen bozuktur ve kıkırdak yerleşiminin azalmasına, eklem yüzeylerinde  hatalı kıkırdak birikmesine neden olabilir.

Diz Kapağı Kireçlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

  • Kademeli olarak artan diz ağrısı genellikle sabahları veya hareketsizlik dönemlerinden sonra, yürüme, merdiven çıkma veya aşağı inme, diz çökme ve çömelme gibi ağırlık kaldırma durumlarında ortaya çıkan ağrı.
  • Diz sertliği
  • Diz şişmesi
  • Diz etrafında sıcaklık
  • Diz altı kaslarda güç azalması

Diz Kapağı Kireçlenmesinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Osteoartrit tersine çevrilemez, ancak tedaviler ağrıyı azaltabilir ve daha iyi hareket etmenize yardımcı olabilir.

Fizyoterapi :

Diz kapağı kreçlenmesi dejeneratif bir durumdur. Fizyoterapi tedavisi, hastalığın semptomlarını (yani diz ağrısı, şişme, sertlik) iyileştirmeyi amaçlar ve bir veya birkaç fizyoterapi seansından sonra hasta genel durumunda pozitif bir fark görmeye başlayabilir.

Diz kapağı kreçlenmeniz için fizyoterapinin temel amaçları:

Diz ağrısı ve iltihabını azalmak.
Diz eklemi hareket açıklığınızı normalleştirmek
Dizi güçlendirmek.
Alt ekstremitenizi güçlendirmek: baldırlar, kalça ve pelvis kasları.
Patellofemoral (diz kapağı) hizalamanızı ve fonksiyonunuzu geliştirmek.
Kas uzunluklarınızı normalleştirmek.
Propriyosepsiyonunuzu, çevikliğinizi ve dengenizi geliştirmek.
Haraket tekniğinizi ve işlevinizi geliştirmek, örneğin yürümek, çömelmek.

Dizi içi enjeksiyonlar :

Kortizon :Kortizon enjeksiyonları. Kortikosteroid ilaç enjeksiyonları ekleminizdeki ağrıyı hafifletebilir. Bu işlem sırasında doktorunuz ekleminizin etrafındaki alanı kontrol eder, ardından ekleminizdeki boşluğa bir iğne yerleştirir ve ilaç enjekte eder.

Yağlama enjeksiyonları : Hyaluronik asit enjeksiyonları, dizinizde bir miktar yastıklama sağlayarak ağrı rahatlığı sağlayabilir, Hyaluronik asit normalde eklem sıvınızda bulunan bir bileşene benzer.

PRP Uygulaması : Başlangıç seviyesi kireçlenmelerin ilerlemesini yavaşlatmak için uygulanabilir.

Kemikleri yeniden hizalamak: Osteoartrit, dizinizin bir tarafını diğerinden daha fazla tahrip etmişse, bir osteotomi yardımcı olabilir. Diz osteotomisinde, bir cerrah kemiği dizin üstünde veya altına keser ve ardından bir kama kemiğini çıkarır veya ekler. Bu, vücut ağırlığınızı dizinizin yıpranmış kısmından uzaklaştırır.

Diz Protezi: Eklem replasman cerrahisinde (artroplasti), cerrahınız hasarlı eklem yüzeylerinizi söküp yerine plastik ve metal parçalarla değiştirir.